Megjelent a magyar társasházak helyzetéről szóló MNB-felmérés, nem sok jóval.
A Magyar Nemzeti Bank „Lakáspiaci jelentés, 2020. november” című kiadványában kiemelten foglalkozik a társasházak helyzetével, a róluk szóló fejezet a Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesülete (TTOE), a Társasházi Háztartás (THT) és az eHáz közreműködésével készült – írja közleményében a Társasházi Háztartás szakportál, amit a napi.hu szemlézett.
Mint az drámaian megjegyzik: remélik, hogy a felmérés hozzájárulhat egy olyan felújítás támogatási rendszer kialakításához, mely a járványhelyzetben szükséges gazdságélénkítő intézkedések mellett a társasházak eddigieknél kiszámíthatóbb és hatékonyabb támogatását is biztosíthatja.
De mi is kongatta meg a vészharangot?
A felmérésben összesen 1070 db társasház vett részt, amelyek összesen 73 862 db lakással rendelkeznek. Mindez a hazai társasházi lakásállomány hozzávetőlegesen 4,3 százalékát teszi ki, ezeknél pedig erős a felújítási szándék: 31 százalékuk tervez felújítási munkálatokat még az elkövetkező egy évben, az elkövetkező három évben pedig 83,4 százalékuk.
A tervezett felújítások átlagos értéke 53 millió forint, ami a régebben, a 60-astól 90-es évekig épült épületeknél jellemzően magasabb, 64-77 millió forint, amíg az elmúlt három évtizedben épült házaknál 14-15 millió forint. A társasházaknak viszont csupán 18 százaléka rendelkezik a felújításhoz szükséges teljes összeggel, 26 százalékuk bankhitelt is szeretne igénybe venni, amíg 57 százalékuk állami vagy önkormányzati támogatást kíván felhasználni.
De hiába van, akarat, ha pénz viszont nincs: a beruházások elmaradásának okaként a megtakarítások hiányát jelölték meg a fenntartók többsége (51 százalék). A kivitelezési nehézségeket és a tulajdonosi egyetértés hiányát emellett a társasházak 28 és 25 százaléka jelölte meg felújítást gátló tényezőként.
Ezenelül a koronavírus-járvány a társasházak gazdálkodását is negatívan érintette: a társasházak 33 százaléka válaszolta, hogy részben vagy egészben a járvány miatt halasztani kellett a felújítást, 24 százalékuk esetében zárt be legalább ideiglenesen társasházban működő üzlet, 40 százalékuk esetében pedig a lakók körében okozott fizetési nehézségeket a közös költségek terén. (Napi.hu/KK)